Acasă STIRI SPORTIVE Mihai Rotaru, euforic: ”Spiritul oltenesc a învins nebunia Giuleștiului”. Cine este geniul...

Mihai Rotaru, euforic: ”Spiritul oltenesc a învins nebunia Giuleștiului”. Cine este geniul de la Universitatea Craiova

177
0

Universitatea Craiova a câștigat, pe teren propriu, împotriva celor de la Rapid București, scor 2-1, într-un meci din etapa a doua a play-off-ului SuperLigii.

Golurile din această partidă au fost marcate de Ștefan Baiaram (minutul 59) și Alexandru Mitriță (minutul 66 – penalty) pentru olteni, respectiv Funsho Bamgboye (minutul 48) pentru giuleșteni.

Mihai Rotaru: ”Mitriță este un geniu, este un simbol actual al fotbalului oltenesc”

La scurt timp după încheierea partidei din Bănie, Mihai Rotaru, finanțatorul celor de la Universitatea Craiova, s-a declarat impresionat de atmosfera pe care au creat-o suporterii prezenți pe stadionul Ion Oblemenco și a susținut că Alexandru Mitriță (29 de ani) este un jucător emblemă al fotbalului din Oltenia.

”În seara asta, spiritul oltenesc a învins nebunia Giuleștiului. Ceea ce este pe Oblemenco este aparte, nicăieri nu găsești așa atmosferă în țara asta. Este o experiență interesantă.Mitriță este un geniu, un jucător extraordinar, este un simbol actual al fotbalului oltenesc”, a spus Rotaru, la emisiunea Fotbal Club.

De asemenea, Rotaru a reiterat faptul că obiectivele principale al Universității Craiova în acest sezon sunt câștigarea Cupei României și clasarea pe podium.

”Sperăm ca anul acesta să câștigăm Cupa României și să ne clasăm pe podium. Am câștigat două mecicuri importante, acum urmează cel cu FCSB, echipa cea mai puternică din România conform poziției din clasament.

Cel mai important trofeu este Cupa României. Suntem challenger-ul la titlu. Meciul cu Galațiul (n.r. contra Oțelului Galați din sferturile Cupei României) este un meci foarte greu”, a mai spus Rotaru.

Totodată, Mihai Rotaru a susținut că Ivaylo Petev (48 de ani) nu ar trebui să menajeze din jucătorii importanți și să joace cu cei mai buni fotbaliști atât în meciul cu Oțelul Galați din Cupa României, cât și în cel cu FCSB din următoarea etapă de play-off (care se va juca la sfârșitul săptămânii viitoare).

”N-are niciun sens să menajezi pe cineva. Vor avea timp suficient să se recupereze. E ca și cum ai juca în cupele europene. Avem 27 de jucători în lot. Avem un lot numeros, poate cel mai numeros din SuperLiga”, a mai spus Rotaru.

Articolul precedentCristiano Bergodi, un car de nervi după Universitatea Craiova – Rapid 2-1: ”Dezastru! Ne-am făcut harakiri!”
Articolul următorReacția savuroasă a lui Ivaylo Petev, după Universitatea Craiova – Rapid 2-1