Acasă STIRI SPORTIVE Frustrare MAXIMĂ: O Craiova mititică!

Echipa lui Trică este incapabilă să spargă „zidul chinezesc” de la Mioveni și pornește cu stângul drumul spre prima ligă.

CS Mioveni – FCU Craiova 0-0
CS Mioveni: I. Popescu – Burnea (71 Șerbănică), Iacob, Gherghe (cpt.), Măr – Rădescu (82 Oancea), D. Toma (71 M. Șerban), Vereș, Coșereanu (65 Ișvan) – Blănaru (82 Massaro), Rusu. Antrenor: Alexandru Pelici
FC U Craiova: M. Enache – Gîț, Gugu, Paramatti, Huyghebaert – Albu (cpt.), Cristea – Negru (18 Raicea), Bălan (89 Stoenac), Răducanu (71 Voicu) – Compagno. Antrenor: Eugen Trică

La conferința dinaintea meciului, Trică își propunea să spargă „zidul chinezesc al Mioveniului”. Prima ocazie să îndeplinească dorința lui Trică o are Compagno, care reia cu genunchiul dintr-un metru, cu poarta goală, peste transversală. Dintr-o poziție în care e mai greu să ratezi decât să marchezi. Din lovitură liberă de la 30 de metri, Cristea trimite fix în brațele portarului. Și aceasta e prima repriză.

CS Mioveni – FCU Craiova 0-0, primele puncte pierdute pe drumul promovării

Partea a doua începe cu șutul violent al lui Toma de la 20 de metri, respins cu pieptul în față de portarul Enache. Câteva minute mai târziu vine riposta oltenilor, care au o dublă ocazie: Compagno reia cu capul, puternic, din 6 metri, portarul Popescu respinge în față, mingea ajunge la Bălan care trage din întoarcere, dar un fundaș al argeșenilor parează. Cu 10 minute înainte de final, Enache e providențial la reluarea lui Blănaru din careul mic. Meciul se încheie cum a început.

Oltenii ajung la 36 de puncte și rămân lideri în clasament, însă pot fi depășiți de Călărași și egalați de Rapid la capătul meciurilor din această etapă.

6 Poli Timișoara 19 8 8 3 18-14 32
Au mai rămas de jucat din prima etapă a play-off-ului Dunărea Călărași – ASU Poli Timișoara (3 aprilie, ora 21:30), Miercurea Ciuc – FC Rapid (6 aprilie, ora 19:00).

Articolul precedentDramele care i-au marcat viața lui Nelu Ploieșteanu. Artistul își pierduse unicul fiu
Articolul următorO româncă e condamnată la închisoare pe viață pentru uciderea unui mare campion de dans! L-a drogat cu „Respiraţia Diavolului”