Acasă STIRI SPORTIVE Mutu, un car de nervi după înfrângerea cu FCSB: „Un arbitraj șmecheresc,...

Mutu, un car de nervi după înfrângerea cu FCSB: „Un arbitraj șmecheresc, o rușine!”

373
0

Meciul a fost decis de Claudiu Keșeru, care a transformat un penalty în minutul 61. Mutu este de părere că arbitrul Iulian Călin a acordat foarte ușor penalty-ul respectiv:

„Tactic am stat bine, am închis toate culoarele. În prima repriză, FCSB nu a ajuns la poartă. Penalty-ul a fost foarte ușor acordat, arbitrajul ăsta șmecheresc îl știu și eu, am jucat fotbal atâția ani. Când dai penalty într-un asemenea moment trebuie să fie clar, nu 50-50. A fost un arbitraj șmecheresc, ne-a tăiat toate acțiunile de atac încă de la început. Ăsta e un joc de contact, nu poți juca cu mâinile legate.

Cunosc arbitrajul șmecheresc, nu am venit ieri în fotbal. Împotriva noastră au fost date foarte, foarte ușor penalty-urile. Probabil deranjăm, suntem o nou-promovată. Suntem atipici, ne place să jucăm fotbal. Recunosc aceste lucruri, recunosc acest arbitraj și mi se pare ridicol ce se întâmplă. Bine că n-a mai dat un penalty după finalul meciului, să se termine 2-0. Sidibe trebuie să fie supărat doar pe el, putea să dea mai mult.

Jucătorii sunt dezamăgiți pentru că și ei își dau seama când un arbitraj e șmecheresc. Nu ne-au lăsat să ridicăm capul. A fost o rușine de arbitraj în seara asta. Nu meritam să câștigăm, dar un rezultat de egalitate era echitabil”, a spus Mutu, după eșecul cu FCSB.

După 6-0 în derby-ul cu Dinamo, FCSB a legat a doua victorie la rând, însă a făcut-o greu pe terenul nou-promovatei U Craiova 1948, scor 1-0, în etapa a noua.

După o oră de joc, FCSB a primit penalty la un duel dintre Diallo și Crețu, iar Keșeru a transformat lovitura de pedeapsă. Oltenii au avut primul șut pe poartă abia în minutul 68, dar execuția lui Albu, de la 35 de metri, a fost reținută de Vlad.

U Craiova 1948 – FCSB s-a termiant 1-1, iar oltenii au bifat patru meciuri la rând fără victorie.

Articolul precedentIon Crăciunescu, verdict la faza care a decis meciul U Craiova 1948 – FCSB + ce a fost ”jenant” în Bănie
Articolul următorSorin Oprescu, pe perfuzii după ce s-a infectat cu COVID-19. Fostul primar al Capitalei se imunizase cu schema completă