Acasă STIRI SPORTIVE Islanda – România | Faza care a relansat meciul. 4 minute i-au...

Islanda – România | Faza care a relansat meciul. 4 minute i-au trebuit arbitrului pentru a consulta VAR-ul

377
0

România a primit penalty în minutul 62 al meciului cu Islanda, însă arbitrul a avut nevoie de mai bine de 4 minute pentru a lua decizia.

Damir Skomina a apelat la sistemul VAR, însă a analizat extrem de mult faza incriminată.

• Damir Skomina a mai arbitrat o singură dată naționala României, în 2016, la 0-3 cu Polonia, pe Arena Națională, în preliminariile Cupei Mondiale 2018.

Islanda – România | Arbitrul a avut nevoie de 4 minute pentru a da penalty cu ajutorul VAR

După 2-0 la pauză, tricolorii au început mai hotărâți partea secundă, iar la un moment dat fundașul central Andrei Burcă a urcat în careu, însă a fost lovit cu cotul, în săritură, de Ragnar Sigurdsson.

Contactul s-a petrecut în minutul 56 și 47 de secunde, după o centrare a lui Ianis Hagi din lovitură liberă. Inițial, arbitrul sloven a lăsat faza să continue, iar islandezii au scăpat pe contraatac și doar parada lui Tătărușanu a făcut ca scorul să nu se modifice.

La insistențele „tricolorilor”, Damis Skomina s-a dus să consulte VAR-ul, după ce trecuseră deja peste 30 de secunde de la momentul contactului.

Slovenului i-au trebuit o mulțime de reluări pentru a lua decizia, iar penalty-ul l-a acordat, în sfârșit, în minutul 61 și 5 secunde, adică după 4 minute și 30 de secunde de la momentul contactului dintre jucători.

Între timp, din cauza loviturii, Burcă a părăsit terenul cu o pungă de gheață la cap, însă a revenit pe gazon în câteva secunde.

Maxim a transformat lovitura de pedeapsă, iar scorul a devenit 1-2 între România și Isanda

Sursa: digisport.ro

Articolul precedentCrește numărul de școli în scenariul roșu. Ministerul Educației, noi date privind desfășurarea cursurilor
Articolul următorIslanda – România 2-1. Am pierdut şi ultima şansă de a juca la Campionatul European. România a avut penalty neacordat