Acasă Stiri E oficial: FCU Craiova se întoarce pe Oblemenco!

E oficial: FCU Craiova se întoarce pe Oblemenco!

383
0

Echipa lui Adrian Mititelu revine acasă! Alb-albaștrii și-au câștigat dreptul de a juca pe stadionul „Ion Oblemenco”

FCU Craiova se chinuie de ani buni să joace pe noua arenă din Bănie, dar regulile impuse de autoritățile locale nu au putut fi combătute de Adrian Mititelu, care va avea acum ocazia să-și vadă formația pe iarba arenei din Craiova, în Cupa României. Elevii lui Dan Vasilică au reușit să câștige la scor meciul de Cupă în fața celor de la ACSO Filiași. Astfel, craiovenii s-au calificat în fazele superioare ale competiției, fapt ce le permite să joace pe „Ion Oblemenco”.

În meciu cu Filiași, dan Vasilică a început cu: Popa – Paramatti, Diallo, Gugu, Jeremy 0 Albu, Negru, Pop, Stoenac, Răducanu și Bălan. Pentru FCU Craiova au înscris Răducanu, de două două ori (minutele 9 și 29), Bălan (minutul 77) și Ciolacu (minutul 82). Partida s-a încheiat cu scorul de 4-0 în favoarea formației din Bănie.

Hotararea vechiului Consiliu Local cu privire la plata taxelor și impozitelor pentru utilizarea stadionului Ion Oblemenco nu are prevederi pentru meciuri din Liga a II-a, ci doar din prima divizie. Asa ca Mititelu nu are cum să-și ducă echipa pe legendara arena pentru meciurile de campionat. Insa prevede sume de închiriere pentru partide din Cupa României, începand cu faza 16-imilor de finala.

Cele 16 echipe din Liga 1 vor intra în lupta din Cupa României. Dacă acestea se vor afla într-o urmă separată, FCU Craiova va avea voie să joace pe „Ion Oblemenco”. Totuși, rămâne de văzut dacă Adrian Mititelu va fi dispus să plătească o chirie pentru un meci ce se va disputa fără spectatori.

sursa: 3minute.net

Articolul precedentÎncă un caz de COVID-19 la Universitatea Craiova. Anunțul clubului
Articolul următor„Mi-a pus praf de coronavirus pe gard!” Un bărbat din Vâlcea își acuză vecinii. Spune că a găsit și antidotul, testat pe capre