Acasă STIRI SPORTIVE Costel Gâlcă a explicat cum a reușit Universitatea Craiova să revină de...

Costel Gâlcă a explicat cum a reușit Universitatea Craiova să revină de la 0-3 și să egaleze în meciul cu Farul

254
0

Universitatea Craiova a remizat, în deplasare, scor 3-3, cu Farul Constanța, într-un meci din cadrul etapei a 9-a din play-off-ul SuperLigii, după ce a revenit spectaculos de la 0-3 pentru adversari.

Golurile din această partidă au fost marcate de Louis Munteanu (minutele 35 – penalty și 52) și Diego Queiros (minutul 55) pentru constănțeni, respectiv Alexandru Mitriță (minutele 77 – penalty, 90 și 90+7 – penalty) pentru olteni.

Costel Gâlcă: ”Odată cu introducerea celor de pe bancă am avut o atitudine mai bună”

La scurt timp după fluierul de final al partidei de pe stadionul Ovidiu, Costel Gâlcă (52 de ani), antrenorul Universității Craiova, a subliniat că echipa sa reușit să revină de la 0-3 pentru adversari cu ajutorul aportului adus de jucătorii introduși pe gazon în repriza a doua (Ștefan Bană, Jovan Markovic, Pyry Soiri și Elvir Koljic).

De asemenea, Gâlcă a susținut că Alexandru Mitriță (29 de ani), cel care a realizat hat-trick-ul în acest meci, este un jucător esențial pentru Universitatea Craiova. Mai mult, tehnicianul a subliniat prestația bună și a puștiului Ștefan Bană (19 ani), care a bifat doar a doua sa prezență în SuperLiga în duelul de la Ovidiu. ”V-am spus de la început că va fi un meci greu pentru noi. Laurențiu Popescu a scos câteva mingi grele. Odată cu introducerea celor de pe bancă am avut o atitudine mai bună, am fost mai verticali.

Mitriță este foarte important pentru noi, are calitate foarte bună, poate da pase de gol foarte bune pentru colegii lui. Dar, Mitriță a reușit și cu ajutorul celor care au intrat de pe bancă. Bană a intrat bine și cu FCSB, a avut o ocazie atunci. Este un jucător vertical. Cred că astfel de jucători sunt foarte decisivi pentru echipă”, a spus Gâlcă, la flash-interviu.

Costel Gâlcă: ”Campionatul următor echipa o să fie mai pregătită, mult mai bună ca în acest moment”

De asemenea, Costel Gâlcă i-a asigurat pe suporterii Universității Craiova că formația din Bănie va fi mult mai puternică în sezonul următor și că va avea forța de a se lupta pentru câștigarea campionatului.

”Cu siguranță vor veni jucători noi, vrem să avem un lot competitiv, Nu știm câți jucători vor veni, sper să facem alegerile bune. Campionatul următor echipa o să fie mai pregătită, cu idei de joc, mult mai bună ca în acest moment și cu încredere.

(n.r. rămân Alexandru Mitriță și Andrei Ivan la Universitatea Craiova și în sezonul următor?) În acest moment rămân toți, sunt jucătorii Universității Craiova. Vom aștepta finalul campionatului și vom vedea”, a mai spus Gâlcă.

În urma acestui rezultat, Universitatea Craiova a rămas pe locul al treilea în play-off, cu 41 de puncte și se află la două lungimi în spatele formației aflate pe locul secund, CFR Cluj (43 de puncte). Astfel, oltenii păstrează șanse de a se clasa pe locul secund la finalul sezonului.

Articolul precedentMihai Rotaru a intrat în direct și a dat de pământ cu arbitrul Ovidiu Hațegan. ”I se spune `Hoțegan`”
Articolul următorGică Hagi a găsit vinovatul principal pentru care Farul a fost egalată de Universitatea Craiova după ce a condus cu 3-0