Acasă STIRI SPORTIVE Surpriză la Târgu Jiu: spectacol total între Pandurii și FCU Craiova!

Surpriză la Târgu Jiu: spectacol total între Pandurii și FCU Craiova!

393
0

Ultimul loc din Liga 2 i-a lăsat cu gura căscată pe lideri! Oltenii au dat tot ce au avut mai bun și au făcut un meci de excepție!

FCU Craiova rămâne pe primul loc în Liga 2 după victoria de la Târgu Jiu, în fața Pandurilor. Trupa din Bănie s-a impus cu scorul de 3-2, într-o partidă pe care alb-albaștrii au abordat-o cu încredere încă din primele minute. Formația patronată de Adrian Mititelu Jr. nu a avut un meci fără emoții chiar dacă este principala favorită la promovarea în prima divizie. Gorjenii au arătat că locul din clasament nu este relevant atunci când intră pe teren și au fost la un pas să-i încurce pe lideri. Surpriza cea mai mare a fost jocul celor două echipe. FCU a atacat din primul până în ultimul minut, iar gazdele au reușit să-i blocheze și să marcheze două goluri într-o singură repriză.

În prima repriză, FCU Craiova a fost echipa ce a controlat jocul. Atacanții trimiși în teren de Dan Vasilică s-au distrat cu defensiva Pandurilor, chiar dacă au reușit să înscrie doar un gol, în minutul 19. Marius Avram a marcat, dar cei mai periculoși oameni ai trupei din Bănie au fost Compagno, Bălan și Răducanu. Albu și Stoenac au adus echilibrul alb-albaștrilor la mijlocul terenului, în timp ce fundașii craioveni nu au avut mari probleme în a-și bloca adversarii.

Repriza secundă a început foarte rău pentru Craiova. Pandurii au înscris rapid și au restabilit egalitatea. În minutul 60, FCU a marcat, din nou, și a revenit în avantaj, dar nu pentru mult timp. 18 minute mai târziu, gorjenii au egalat și au dus scorul la 2-2. A fost meciul în care norocul și ghinionul au fost relative. Craiova a lovit bara în trei rânduri, dar ocaziile nu s-au răzbunat până la capăt, pentru că în minutul 86, Dodoi a ratat singur cu portarul, iar pe contraatac, trupa din Bănie a marcat. Meciul s-a încheiat cu socrul de 3-2 pentru Craiova.

FCU Craiova: Popa – Paramatti, Gugu, Avram, Cristu – Cacheiro, Stoenac, Albu, Răducanu – Compagno, Bălan.

Alb-albaștrii au acumulat 30 de puncte după 14 etape jucate și sunt neînvinși în Liga 2. Promovarea este încă departe, pentru că după ce vor da piept cu fiecare adversar, craiovenii vor intra în play-off, iar punctele vor fi din ce în ce mai greu de obținut. Din acel moment, orice se poate întâmpla, iar mutările ce se vor face în această iarnă, la toate echipele implicate în lupta pentru un loc în Liga 1, vor fi decisive.sursa: https://3minute.net/pandurii-fcu-craiova-2/

Articolul precedentCât plătește criminalul din dosarul „Moarta din valiză” ca să scape de recuperatori / Decizie de ultimă oră
Articolul următorLivia Celea Streata va lansa o nouă melodie pe 6 Decembrie.