Acasă STIRI SPORTIVE Sorin Cârțu, vehement după înfrângerea Universității Craiova cu FCSB: ” Nu putem...

Sorin Cârțu, vehement după înfrângerea Universității Craiova cu FCSB: ” Nu putem spera la campionat cu șapte înfrângeri”

658
0

Derby-ul etapei cu numărul 17 din Liga 1 dintre Universitatea Craiova și FCSB s-a încheiat cu victoria roș-albaștrilor, scor 3-2, la finalul unui meci spectaculos.

RECLAMĂ

Sorin Cârțu, președintele Universității Craiova, a avut o intervenție telefonică la emisiunea Fotbal Club unde a analizat partida cu FCSB.

Oficialul grupării din Bănie a declarat că este dezamăgit de jocul echipei din prima repriză, însă repriza a doua a fost una dintre cele mai bune ale oltenilor.

În ceea ce privește lupta la titlu, Sorin Cârțu a mărturisit că nu pot exista pretenții la titlu în condițiile în care formația a bifat șapte înfrângeri, însă președintele Universității Craiova spune că încă speră la câștigarea campionatului.

Cârțu a criticat și arbitrajul lui Horațiu Feșnic, care, în opinia oficialului de la Universitatea Craiova, a acordat mult prea ușor faultul care a dus la faza golului decisiv.

Din prima repriză nu am înțeles foarte multe. A fost bizară. Nu intru în detalii dacă s-a greșit. Dacă altfel trebuia făcută formația e problema lui Reghe. Repriza a doua a fost foarte bună. Cam așa ar trebui să se joace. Altfel, avem probleme cu interpretarea fazelor fixe. Am pierdut pe trei faze fixe. În primul moment trecem de ea și apoi vine momentul doi pe care îl tratăm superficial.

La primul gol a fost o intervenție defectuoasă a portarului. Nu ai voie să subapreciezi marcajul la jucători. E inadmisibil. La golul doi, am făcut o linie în fața mingii. Asta e problema. Trebuie să interpretăm altcumva aceste momente și situația va fi alta. E supărător că am pierdut.

Când pierzi sau câștigi în minutul 90, e vorba de șansă. Eu am spus-o și după partida cu FC Argeș. Șase înfrângeri sunt foarte multe pentru o echipă care vrea titlul. Acum sunt șapte. Nu putem spera la campionat cu 7 înfrângeri. Orice e posibil în fotbal dacă se întâmplă ce s-a întâmplat astăzi. Repriza a doua mi-a plăcut. A fost poate una dintre cele mai bune.

Totul a culminat cu superficialitatea asta. Faultul de dinaintea golului e acordat aiurea. E aroganța asta a lui. Feșnic trebuie să iasă cumva în evidență.

Nu mă apuc să îmi caracterizez jucătorii la televizor. Din punctul meu de vedere nu trebuie abandonat nimic. Si CFR-ului i se poate întâmpla. Dacă s-ar fi întors rezultatul astăzi, nu ar fi mirat pe nimeni la modul în care s-a desfășurat repriza a doua”, a declarat Sorin Cârțu la emisiunea Fotbal Club.

RECLAMĂ
Articolul precedentSCANDAL SEXUAL Soţia antrenorului Stelei ar avea AMANT un alt antrenor: Cine face acuzația
Articolul următorAndrei Ivan trage un semnal de alarmă la Universitatea Craiova, după meciul cu FCSB: ”Suntem prea relaxați!”