Acasă STIRI SPORTIVE Militărie la Universitatea Craiova! Ce se întâmplă cu Jovan Markovic

Militărie la Universitatea Craiova! Ce se întâmplă cu Jovan Markovic

433
0
Jovan Markovic in meciul de fotbal dintre Universitatea Craiova si Sepsi OSK Sfantu Gheorghe, contand pentru Liga 1 Casa Pariurilor, desfasurat pe Stadionul Ion Oblemenco din Craiova, luni 13 septembrie 2021. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Ivaylo Petev pune piciorul în prag la Universitatea Craiova! Ce decizie a luat în privinţa lui Jovan Markovic.

Ivaylo Petev a debutat cum nu se putea mai bine pe banca tehnică a Universităţii Craiova, cu două victorii în primele două partide, 1-0 în derby-ul cu Dinamo şi 3-1 în deplasare cu Oţelul Galaţi. Tehnicianul bulgar este decis să nu facă niciun fel de compromis în privinţa pregătirii şi le-a explicat din start acest lucru elevilor săi.

Unul dintre cei vizaţi de primele măsuri ale lui Ivaylo Petev este atacantul Jovan Markovic, acesta primind un ultimatum în privinţa kilogramelor în plus. Mare iubitor de fast-food şi dulciuri, Markovic nu se omoară cu firea nici la antrenamente, bazându-se aproape exclusiv pe talentul său indubitabil. Nici colegii săi, Andrei Ivan şi Elvir Koljic, nu sunt mult mai prejos, primul invocând des accidentări când vine vorba de zilele cu antrenamente tari, solicitante, iar Koljic s-a „molipsit” şi el de la colegii săi în ultimii ani în ceea ce priveşte „fentarea” pregătirii, de aici şi forma sa slabă din ultimul an.

Ivaylo Petev i-a dat ultimatum lui Markovic: „Slăbeşti sau nu mai joci!”

Ivaylo Petev l-a anunţat pe Jovan Markovic că nu-l va mai utiliza dacă nu ajunge la greutatea optimă pentru fizicul său. Vârful de 22 de ani are termen până la anul să piardă kilogramele în plus, iar până atunci va primi şanse de a juca direct în funcţie de eforturile pe care le va face pentru a elimina ţesutul adipos. Astfel, dacă se constată că Markovic începe să lepede din kilogramele suplimentare, el va avea parte de tot mai multe minute în campionat.Bulgarul l-a trimis pe teren pe atacantul oltean în prima repriză a partidei de la Galaţi, după ce Elvir Koljic s-a accidentat, iar „Marko” a oferit assist-ul pentru Mitriţă la golul egalizator. Mai mult, pe final de meci, vârful oltenilor a fost zărit sprintând spre propriul careu, unde a făcut o alunecare, o premieră care i-a uimit şi pe cei din staff-ul Universităţii Craiova. Markovic este unul dintre golgheterii Universităţii Craiova, la egaitate cu Alex Mitriţă cu 5 goluri marcate în acest sezon, 4 în campionat şi unul în Cupa României.

„Sunt mândru de cum am jucat în repriza secundă. Trebuie să devenim din ce în ce mai buni pentru că nu am început prea bine meciul. În primele 15-20 de minute nu am fost cei mai buni de pe teren, dar în repriza secundă am dominat, ne-am creat șanse, am înscris trei goluri și meritam să câștigăm. Am schimbat multe la pauză. Fiecare joc este important pentru noi, dar cel mai important este să luăm cele trei puncte. Nu este ușor să joci la Oțelul, este dificil să câștigi aici dar îmi felicit jucătorii. Toată lumea face greșeli, trebuie să învățăm din greșelile noastre pentru a nu le mai repeta”, a spus Ivaylo Petev.

În etapa a 18-a a campionatului, Universitatea Craiova dispută derby-ul cu CFR Cluj, sâmbătă, 2 decembrie, de la ora 20.30, pe stadionul „Ion Oblemenco”.

Articolul precedentLaurenţiu, tânărul nevinovat săltat în cazul crimei din Sibiu, vrea să dea în judecată Poliţia Română. Tencuise un gard, când soţia l-a chemat crezând că hoţii le fură porcul din curte. Erau, de fapt, de la trupele speciale
Articolul următorSolicităm CNA să facă pasul înapoi!