Acasă STIRI SPORTIVE „Il Professore” Adrian Mutu! 7 momente-cheie prin care selecționerul României U21 a...

„Il Professore” Adrian Mutu! 7 momente-cheie prin care selecționerul României U21 a „sufocat” Olanda U21: de la schimbările tactice permanente la strategia psihologică a unui campion!

356
0

Selecționerul Adrian Mutu a fost ca un leu în cușcă la debutul său pe banca națională la Campionatul European sub 21 de ani. România U21 a remizat cu reprezentativa similară a Olandei, una dintre favoritele turneului, scor 1-1.

RECLAMĂ

ProSport a stat cu ochii timp de 90 de minute pentru a-i analiza lui Mutu fiecare gest și fiecare indicație tehnico-tactică dată propriilor elevi. Mai jos vă prezentăm 7 momente-cheie prin care selecționerul României U21 a „sufocat” Olanda U21.

1. Sfaturi permanente pentru George Ganea

Încă din primul minut al partidei l-a luat în colimator pe atacantul George Ganea căruia i-a cerut să rămână în față, între fundașii centrali olandezi. Fiul lui Ionel Ganea a răspuns rapid indicațiilor selecționerului și a făcut un pressing agresiv aproximativ până în minutul 80 când a fost înlocuit cu Adrian Petre.

2. Momentul în care i-a schimbat direcția lui Ciobanu

Andrei Ciobanu a fost eroul României U21 în meciul de ieri cu Olanda U21. A marcat un gol și a mai avut alte două ocazii decisive de a închide tabela. Totuși, până la aceste momente, Andrei Ciobanu a fost și el atenționat de Mutu în minutul 11 când a trimis o pasă lungă pe vârf: „Calm, cu răbdare”, a fost sfatul rapid al „Briliantului” pentru Ciobanu, care a început să joace apoi cu cel mai apropiat coleg.

3. Le-a ridicat moralul propriilor elevi

Olanda a marcat în minutul 16 prin Schurs, după o lovitură de cap de lângă Ciobotariu. Mutu n-a rămas impasibil și imediat le-a transmis elevilor săi: „Haideți că nu s-a terminat meciul, haideți că se poate!”. Și rezultatul final dovedește că s-a putut!

4. Ciobotariu, ținta principală!

După ce s-a luat gol din greșeala sa, Denis Ciobotariu a fost mai tot meciul aranjat în teren de Adrian Mutu. În minutul 55 i-a transmis să rămână pe picioare, să nu se repeadă la adversar, iar fundașul nostru central a scăpat cu bine de această dată. Nouă minute mai târziu, Ciobi a comis-o după ce a trimis în centru minge, iar reacția de nemulțumire a lui Mutu n-a întârziat să apară: „Ciobiiii, ce faci?!”, a fost strigătul de nemulțumire al „Briliantului”. Imediat la următoarea fază, Ciobotariu Jr. a ridicat mâna pentru a-i transmite lui Mutu că știe că a greșit.

5. A tras de Ganea cât a putut

George Ganea a fost printre jucătorii care au alergat cel mai mult în jocul de aseară. A fost în permanență în pressing, iar în minutul 71 a dat primele semne de oboseală. Mutu i-a oferit imediat încredere jucătorului și a strigat de pe margine: „Hai, George, hai, că avem nevoie de tine”. Dorința lui Mutu a fost ascultată și jucătorul a continuat meciul, însă în minutul 80 a fost înlocuit cu Adrian Petre.

6. Și-a strâns jucătorii la jumătatea terenului

Imediat după fluierul final, Mutu și-a chemat elevii la mijlocul terenului unde a avut un scurt discurs, moment în care i-a și felicitat pe jucători. Totul s-a terminat cu o scandare de grup: „ROMÂNIA!”.

7. Ca un leu în cușcă

Încă din primul minut Adrian Mutu n-a avut stare pe margine. N-a stat deloc pe bancă și a fost tot timpul într-o continuă mișcare în dreptunghiul din fața băncii de rezerve. Ba chiar în minutul 67 De Wit s-a aflat în preajma băncii României și a pus mâna pe Mutu. Briliantul s-a îndreptat imediat către cel de-al patrulea arbitru pe care l-a avertizat că nu e normal ce se întâmplă. Astfel, Mutu își trece în cont un rezultat uriaș pentru scurta sa carieră de antrenor.