Acasă STIRI SPORTIVE FC Botoșani – U Craiova 1948 1-1. Meci cu ocazii rarisime. Moldovenii...

FC Botoșani – U Craiova 1948 1-1. Meci cu ocazii rarisime. Moldovenii au egalat în minutul 90. Final nebun

382
0

Prima mare ocazie de gol le-a aparținut oaspeților. După un carambol în careul moldovenilor, mingea a ajuns la Van Durmen, care a șutat moale, pe direcția lui Pap.

Au urmat câteva ocazii imense ale gazdelor. Pe rând, Florescu, Sila și Ongenda au ratat deschiderea scorului. Florescu a șutat de două ori de la distanță, Sila a încercat poarta din doar câțiva metri, dar de fiecare dată Popa a intervenit salvator.

Oltenii au replicat prin Claudiu Bălan. Vârful alb-albaștrilor a reluat cu capul de la aproximativ 10 metri de poartă, dar Pap a reținut cu ușurință.

Echipa lui Adrian Mutu a deschis scorul în minutul 60, prin Sekou Sidibe, jucător „exilat” în urmă cu o săptămână, după ieșirea nervoasă din timpul meciului cu FCSB. Sidibe a luat o acțiune pe cont propriu: a intrat în careul gazdelor, l-a depășit pe Țigănașu și a șutat cu stângul, la colțul lung, direct în vinclu.

La doar 4 minute distață, Sidibe a căzut pe gazon în timpul unui sprint. Instant, a dus mâna la coapsa dreaptă, acuzând probleme musculare, iar Adrian Mutu a decis să-l înlocuiască cu Juan Bauza.

Penalty neacordat pentru FC Botoșani

În minutul 72, stoperul Bradley Diallo l-a lovit cu talpa în cap pe Mihai Roman în propriul careu, în încercarea de a respinge o centrare. Stoperul Craiovei a lovit mai întâi balonul, apoi capul atacantului, intrarea sa fiind una extrem de neglijentă. Chiar și așa, „centralul” Horațiu Feșnic nu a dictat penalty!

În ultimele minute, FC Botoșani a forțat egalarea, iar eforturile moldovenilor au dat roade. În minutul 90, Joyskim Dawa a egalat cu o lovitură de cap superbă, venită în urma unei centrări a lui Braun. Doar două minute mai târziu, Botoșani aproape a dat lovitura, dar Popa și-a salvat echipa cu un plonjon spectaculos.

Cu punctul obținut astăzi, FC Botoșani rămâne pe locul 2 și se apropie la 3 puncte de CFR Cluj, care are meci de la ora 21:00, cu UTA. FCU Craiova, în schimb, este pe 12, cu 9 puncte.

Articolul precedentBătaie ca-n ringul de box între două adolescente. Poliţia s-a autosesizat după ce scenele violente au ajuns pe Internet
Articolul următorUn gorjean și-a incendiat casa, apoi s-a sinucis. Pompierii l-au găsit spânzurat în pod