Acasă STIRI SPORTIVE Dovada că „antrenorul” Gigi Becali nu se pricepe! E depășit de cifrele...

Dovada că „antrenorul” Gigi Becali nu se pricepe! E depășit de cifrele lui Mihai Rotaru, Nelu Varga sau Adrian Mititelu! FCSB, pe locul 6 la prestații după pauză, când operează cel mai des Becali! Vestea și mai proastă pentru roș-albaștri: „antrenorul” e și în scădere de formă!

373
0

Pauza partidelor disputate de FCSB în Superligă a devenit deja intervalul de timp predilect pentru schimbările de jucători operate de „antrenorul” Gigi Becali. Subiectul e deja intrat în obișnuința microbiștilor, indiferent de echipa pe care o susțin. A admis acest fapt chiar și Becali, voalat sau direct, ba chiar încă din 2019, când anunța: „Nu mă bag la echipa de start, dar când mă uit la meci şi mă enervez, cer să scoată jucătorul, să nu mă mai enerveze”. În timp, pauza dintre reprize s-a consacrat ca prilejul preferat de acțiune.

RECLAMĂ

Dar cât de eficientă este, până la urmă, această realitate pentru parcursul FCSB din acest sezon și din ultima vreme? Cu alte cuvinte, îi iese lui Gigi Becali experimentul tehnic? E doar un capriciu care nu afectează echipa? Sau un moft care chiar „taie” din randament? ProSport îți prezintă, cu cifre, într-o analiză în exclusivitate, răspunsul la aceste întrebări!

„Antrenorul” Gigi Becali, sub cifrele lui Rotaru, Varga, Dioszegi și Mititelu!

În demersul nostru am calculat media de goluri marcate și cea de goluri primite după pauză de fiecare echipă din Superliga în sezonul 2023/2024, etapele disputate până azi. Apoi, am calculat diferența dintre aceste medii, pentru a evidenția cifrele elocvente pentru raportul ofensiv – defensiv al unei echipe în ultimele 45 de minute din meci.Concluzia în ce o privește pe FCSB? Echipa lui Gigi Becali, pe primul loc în clasamentul Superligii la zi, cu avans de 8 puncte față de CFR Cluj, ar fi pe locul 6 în ierarhie pe baza prestației după pauză! Cu alte cuvinte, după ce intervine cel mai adesea patronul-antrenor în formula din teren, rezultatele sunt departe de reușește echipa în prima repriză! Și mult în urma altor competitoare, strict pe intervalul minutelor 45-90!

Sunt 7 echipe cu bilanț negativ și 9 formații care au bilanț pozitiv în raportul dintre media goluri marcate și cea a golurilor primite după pauză. Iată fruntașele, cu revelația Hermannstadt fiind lider, iar juveții lui Mihai Rotaru, ardelenii lui Nelu Varga, Sepsi condusă de Laszlo Dioszegi și oltenii lui Adrian Mititelu peste FCSB & Gigi Becali!

• 0,04 – Rapid București

Firește, sunt și lucruri care se desfășoară pe teren în a doua repriză care nu intră sub efectele modificărilor de echipă realizate de Gigi Becali. Sunt decizii ale arbitrilor, eliminări de jucători, inclusiv prestația efectivă a jucătorilor FCSB sau nivelul lor fizic, elemente imposibil de pus în sarcina lui Becali.

Flerul de sezonul trecut, când totuși a ratat titlul, e în scădere!

În lupta de a obține titlul de campioană pe care milioane de suporteri îl așteaptă, FCSB are însă de trecut peste încă o provocare, dincolo de schimbările efectuate de Gigi Becali care influențează randamentul FCSB de după pauză și îl aduc sub cel al adversarelor. „Antrenorul” Gigi Becali este cumva ieșit din formă, la acest capitol, comparativ cu sezonul trecut! Atunci când FCSB n-a câștigat titlul, terminând dramatic pe poziția secundă în spatele Farul Constanța!

În ediția 2022/2023 a Superligii, sezon regular plus play-off și play-out, FCSB a avut un raport dintre media golurilor marcate și cea a golurilor primite după pauză mult mai bun decât îl are în acest campionat. Și s-a clasat, la acest capitol, pe locul 3 în Superliga. Iată cum au arătat bornele la acest capitol pentru cele 8 echipe de Superliga care au avut raport pozitiv pe zona analizată de noi: