Acasă STIRI SPORTIVE Alexandru Mitriță își toarnă cenușă în cap după remiza de la Voluntari:...

Alexandru Mitriță își toarnă cenușă în cap după remiza de la Voluntari: „S-au pierdut două puncte pe mâna mea”

208
0

FC Voluntari și CS Universitatea Craiova au remizat, scor 0-0, în runda cu numărul 12 din Superliga. Alexandru Mitriță (28 de ani), extrema oltenilor, cel care a ratat un penalty la începutul reprizei secunde, a analizat partida de la Voluntari.  Alexandru Mitriță, după FC Voluntari – CSU Craiova: „S-au pierdut două puncte pe mâna mea”

„Am dominat meciul. În ultimele 20 de minute, meciul a fost unul deschis. S-au pierdut două puncte pe mâna mea, îmi asum. Am ratat acel penalty. Trebuie să mergem mai departe și să vedem ce avem de făcut.

Am ales un colț și am zis să dau tare. Portarul a fost acolo însă. Trebuie să gândim ce trebuie să facem, pentru că pierdem puncte. Nu se pune problema că nu ne-am dorit, am pierdut două puncte pe mâna mea.

Evoluția mea nu a fost una bună în această seară. În prima repriză am jucat bine, în partea a doua am ratat un penalty și am căzut mental. Asta e, în fotbal marchezi și ratezi.

Cu siguranță că pot oferi mai mult. Am început bine sezonul, după aceea a urmat o perioadă nu foarte bună pentru mine. Am avut o evoluție bună cu Botoșaniul, dar în această seară nu.

Am câștigat 5-1 cu Botoșani și am venit aici să câștigăm. Dacă transformam acel penalty aveam cele 3 puncte în buzunar. Nu am avut o evoluție strălucită, dar aveam 3 puncte în buzunar dacă marcam.

Ne așteaptă un meci greu cu Petrolul. Trebuie să vedem ce trebuie să facem”, a declarat Alexandru Mitriță, la Orange Sport.

De ce n-a ieșit Mitriță

La penalty-ul din minutul 51, Mitriță a căzut la contactul cu Paz, a primit îngrijiri medicale, dar nu a ieșit de pe teren, așa cum trebuie să se întâmple cu jucătorii care sunt tratați de medic. Regulamentul prevede că, dacă jucătorul faultat este și cel care va bate 11 metri, el nu trebuie să iasă dacă primește îngrijiri, poate trece direct la executarea penalty-ului.

Articolul precedentFlorin Răducioiu îl desființează pe Alexandru Mitriță, după ce vedeta Universității Craiova a ratat un penalty și a jucat lamentabil în remiza cu FC Voluntari: „Mă așteptam să-și ceară scuze! E relaxat, superficial, nu îmi place”
Articolul următorSurse: Doctorul Cornel Petreanu, medicul anchetat în dosarul şpăgii de la Institutul „Marius Nasta”, a murit într-un accident ciudat, pe DN1