Acasă STIRI SPORTIVE UTA Arad – Universitatea Craiova 1-2. Dan Nistor l-a ”servit” de două...

UTA Arad – Universitatea Craiova 1-2. Dan Nistor l-a ”servit” de două ori pe Baiaram! Presiune pe Ilie Poenaru

333
0

Universitatea Craiova s-a impus pe terenul celor de la UTA Arad cu scorul de 2-1, în etapa a 15-a din Liga 1, o partidă spectaculoasă, cu răsturnări de situație și o eliminare.

În clasamentul Ligii 1, Universitatea Craiova a urcat pe locul patru, cu un total de 24 de puncte, în timp ce UTA Arad se află pe locul 13, cu doar 16 puncte.

UTA Arad – Universitatea Craiova 1-2. Dan Nistor, două pase decisive pentru Ștefan Baiaram

Arădenii au avut un start mai bun de meci și puteau deschide scorul în minutul 4, când Cascini a trimis cu capul pe direcția lui Arlauskis.

În minutul 12, Stahl a centrat în careul arădenilor, însă șutul lui Rareș Pop a fost deviat și a respins în afara terenului.

La următoarea fază, arădenii lui Ilie Poenaru au deschis scorul. Abeid a ajuns la un balon respins în careu și a șutat din întoarcere la poarta lui Arlauskis. După doar câteva minute, Dobescu a respins greșit un balon și a fost aproape să trimită în propria poartă. Balonul a nimerit bara transversală.

Oltenii puteau egala în minutul 25, când Crețu a șutat din prima puțin pe lângă poartă. Golul egalizator a venit, însă, în prelungirile primei reprize, când Dan Nistor a centrat din lovitură liberă, iar Baiaram a trimis cu capul în poarta arădenilor.

După pauză, arădenii au rămas în zece jucători, după ce Paul Anton a fost eliminat pentru cumul de cartonașe galbene.

Elevii lui Mirel Rădoi au trecut în avantaj în minutul 57, când Dan Nistor l-a servit pentru a doua oară pe Baiaram care a marcat cu un șut din prima.

Egalitatea putea fi restabilită în minutul 67 când, dintr-o poziție ideală, Postolachi a șutat mult peste poarta Universității Craiova.

La finalul partidei, suporterii arădeni, supărați pentru înfrângere, i-au cerut demisia lui Ilie Poenaru.

Articolul precedentBancu | O femeie, la ginecolog. Doctorul îi spune: „Mai sus!”
Articolul următorȘtefan Baiaram a prins curaj după cele două goluri cu UTA Arad. Mesajul pe care l-a transmis către Sepsi