Acasă STIRI SPORTIVE Mirel Rădoi știe care este principala problemă a Universității Craiova: „Degeaba vorbim...

Mirel Rădoi știe care este principala problemă a Universității Craiova: „Degeaba vorbim de valoare”

252
0

Universitatea Craiova va juca împotriva Petrolului Ploiești, meci programat sâmbătă, de la ora 21:00, în direct la Digi Sport 1, în etapa cu numărul 14 din Liga 1.

Oltenii ocupă locul 6 în momentul de față, iar elevii lui Mirel Rădoi au doar un singur succes în ultimele patru meciuri. La conferința de presă premergătoare jocului cu Petrolul, antrenorul Universității Craiova a identificat principala greșeală pe care o face echipa sa și i-a „condamnat” pe jucători să câștige în Bănie.

„Statistica arată că primim goluri în a doua jumătate, trebuie să ne păstrăm concentrarea în toate cele 90 de minute. Ajungem cu uşurinţă să ne dominăm adversarul, dar nu reuşim să marcăm, iar adversarul reuşeşte să marcheze foarte uşor. E vorba de o relaxare.

Dacă reuşim să ne menţinem concentrarea 45 de minute ar trebui să facem acelaşi lucru şi în următoarele 45 de minute. Avem foarte multe goluri primite. Aştept o reacţie din partea lor, ca să îmi treacă supărarea ar trebui să câştigăm mâine seară fără gol primit.

Trebuie să fim concentraţi din minutul 1 până în minutul 90. E clar că la nivel de atitudine şi concentrare stăm bine, numai că nu o arătăm pe toată durata partidei. Dacă vom crede că ne va fi uşor prin prisma prezenţei noastre în teren, ne înşelăm. Degeaba vorbim de valoare, dacă intrăm la fiecare partidă şi facem greşelile astea”, a declarat Mirel Rădoi.

Ce a remarcat Mirel Rădoi după ce a văzut meciurile FCSB-ului și CFR-ului din Conference League

Actualul antrenor al Universității Craiova a remarcat că CFR s-a bazat pe puțini jucători români, spre deosebire de FCSB, aflată la cealaltă extremă.

Fostul selecționer al României U21 și al primei reprezentative crede că acest factor are legătură directă cu rezultatele diametral opuse ale celor două echipe.

Rezultatele au fost ca în tur. Chiar dacă FCSB are şanse minine, păstrează şanse de calificare. CFR Cluj are şanse mari. Pe noi ne-ar bucura pentru punctele acumulate pentru România, dar şi pentru o stare de oboseală care ne poate ajuta pe viitor.

Totuşi, aş face o mică comparaţie. Nu aş vrea să se creadă că am ceva cu jucătorii români. M-am uitat câţi jucători români sunt la CFR Cluj şi câţi sunt la FCSB.

E clar că trebuie de la o vârstă fragedă să fie făcută instruirea jucătorilor. De asta este echipa naţională unde este”, a mai spus Rădoi.

Articolul precedentSpeak, experiență înfiorătoare: „M-am trezit și am văzut un cap de ceva”
Articolul următorConflicte în coaliţie pe majorarea pensiilor. Câţi bani vor primi pensionarii în 2023