Acasă STIRI SPORTIVE Ivaylo Petev, după ce a reușit a treia victorie consecutivă pe banca...

Ivaylo Petev, după ce a reușit a treia victorie consecutivă pe banca Universității Craiova: ”În fiecare meci e nevoie de noroc”

345
0

Universitatea Craiova a învins-o pe CFR Cluj, pe teren propriu, scor 1-0, în etapa a 18-a a SuperLigii.

RECLAMĂ

Unicul gol al acestei partide a fost marcat de Elvir Koljic (minutul 90).

Ivaylo Petev: ”În fiecare meci e nevoie de noroc”

La scurt timp după încheierea partidei de pe stadionul Ion Oblemenco, Ivaylo Petev (48 de ani), antrenorul principal al Universității Craiova, a subliniat că echipa sa a obținut cele 3 puncte pe fondul unui joc mai puțin reușit. De asemenea, tehnicianul bulgar a evidențiat prestația slabă a elevilor săi din prima repriză, când nu au reușit să țină de minge și au cedat baloanele ușor la adversari.

”În fiecare meci e nevoie de noroc. În prima repriză am fost foarte nervoși. Le-am dat ușor mingea, fără să facă presing. Trebuie să fim mai puternici fizic. Am avut situații bune în repriza a doua. Trebuie să mai lucrăm și la apărare.

CFR Cluj e o echipă dificilă, cu jucători cu mare experiență. Acum e momentul să îmi felicit jucătorii, să îi felicit și pe suporterii noștri, a căror prezență s-a simțit. Probabil că ei ne-au împins spre gol. Mă bucur că am luptat până la final”, a spus Petev, la flash-interviu.

De asemenea, tehnicianul bulgar a subliniat că s-a speriat puțin atunci când a văzut că a intrat ambulanța pe teren pentru a-i acorda îngrijiri medicale lui Panagiotis Tachtsidis, în urma faultului dur comis de Vladimir Screciu asupra mijlocașului grec în minutul 57.

”Când am văzut ambulanța, m-am speriat puțin. Sper ca jucătorul de la CFR (n.r. Tachtsidis) să își revină repede”, a mai spus Petev,

În urma acestui rezultat, Universitatea Criaova se află pe locul al 3-lea în SuperLigă, cu 32 de puncte acumulate după 18 meciuri. De când a fost instalat Ivaylo Petev pe banca tehnică a formației din Bănie, oltenii au reușit să înregistreze a treia victorie consecutivă în campionat (după cele cu Dinamo, scor 1-0, și Oțelul Galați, scor 3-1).