Acasă STIRI SPORTIVE FCSB – Craiova 2-0! Piți, Piți, Piți, lasă-te!

FCSB – Craiova 2-0! Piți, Piți, Piți, lasă-te!

FCSB o bate pe Craiova lui Pițurcă și-n culcare și-n sculare. Pe Arena Națională. Galeria alb-albastră și-a pierdut răbdarea si s-a intors cu spatele la antrenor si jucatori.

Arena Națională, spectatori: 20.000

FCSB: Băldrădean – Crețu, Cristea, Planic, Soiledis (10 Filip) – Moruțan (83 Hora), O. Popescu, Panțîru – Man, Tănase (73 Vînă), Coman. Antrenor: Bogdan Vintilă

Craiova: L. Popescu – Vlădoiu (70 Mățel), Bălașa, Acka, Vătăjelu – Zakaric, Cosic (59 Ivanov), Cicâldău, Bancu (15 Bărbuț)– Ivan, Mihăilă. Antrenor: Victor Pițurcă.

Arbitru: M. Bârsan

Pițurcă încearcă să surprindă și trece de la 4-3-3 la clasicul 4-4-2, fortificând flancul stâng cu Vătăjelu și Bancu, în timp ce, pe cealaltă parte, tânărul Vlădoiu e acoperit de Zakaric. După un sfert de oră de joc, accidentarea lui Bancu îi dă planurile peste cap antrenorului, care-l bagă în teren pe Bărbuț, revenind la tricoul ofensiv din care mai fac parte Ivan și Mihăilă. Prima șansă o are Craiova, după o jumătate de oră de joc, prin Mihăilă, care scapă unu la unu cu Bălgrădean, dar trage în el, după o cursă fantastică a celuilalt junior, Vlădoiu.

În ultimul sfert de oră, terenul se înclină spre poarta craioveană. Cristea, Planic și O. Popescu trec în aceeași fază pe lângă gol. Ultimele 5 minute sunt dezastruoase. Fundașii centrali îl trădează pe Pițurcă. Mai întâi, Acka nu e capabil nici măcar să-l faulteze pe Man, care face o cursă fantastică și deschide scorul cu o scăriță peste Popescu. Bucureștenii rămân sus, în presing, Bălașa pierde o minge în marginea careului și Coman șutează dintre patru olteni pentru 2-0. Craiova e groggy, Coman trece prin toată apărarea olteană, trage pe lângă, dar e faultat pe portar. Penalti-ul e ratat de Tănase. Alb-albaștrii mai respiră, deși parcă-s pe aparate.

Oltenii au plecat cu trenul și iar au luat-o pe coajă: FCSB – Craiova 2-0

Actul secund începe cum se termină prima, cu FCSB în atac. Tănase rămâne singur cu Popescu, dar nici acum nu reușește să-l învingă. Oaspeții ies greu din defensivă și sunt pe punctul de a intra în meci, numai că lovitura de cap a lui Ivan e de județ, trece mult peste, după un assist perfect al lui Vătăjelu. Bărbuț încearcă două șuturi de la marginea careului, dar sunt mai degrabă transformări de rugby. Când se intră în partea a doua a reprizei, Zakaric izbește bara cu un șut frumos de la 20 de metri, apoi din lovitură liberă trimite un pic pe lângă țintă. Între șansele bosniacului se intercalează cea a lui Ivan, care se descotorosește de Planic, dar diagonala sa trece pe lângă. Ultima sansa o are Ivanov cu un sut de la 30 de metri, scos in extremis de Balgradean.

După FCSB – Craiova 2-0 cele două echipe fac rocada în clasament, așa că oltenii iernează sub podium. Ce e mai grav, trupa lui Pițurcă mai are doua 4 puncte în fața Botoșaniului, prima echipă de sub linia play-off-ului, cu 4 meciuri rămase de jucat până la încheierea sezonului regulat.