Universitatea Craiova a fost bulversată total de eșecul de pe teren propriu cu Rapid. Mihai Rotaru a reacționat în urma rezultatului dezamăgitor, însă nu se predă.
Universitatea Craiova a pierdut în etapa 7 din play-off pe teren propriu cu Rapid (scor 1-2). Eșecul crunt suferit de olteni l-a făcut pe antrenorul Mirel Rădoi să izbucnească în lacrimi după meci. Mihai Rotaru a oferit o primă reacție și a spus că echipa sa nu renunță la locul 2 la finalul sezonului.
Mihai Rotaru a dat cărțile pe față după eșecul cu Rapid. Ce urmează pentru Universitatea Craiova pe final de sezon
Eliminată din Cupă în sferturi de către CFR Cluj, Universitatea Craiova speră să încheie sezonul pe un loc de cupe europene. Ultimele rezultate din campionat au îngreunat obiectivul echipei din Bănie.
În direct la FANATIK SUPERLIGA, Mihai Rotaru a fost întrebat punctual de moderatorul Horia Ivanovici cum a trăit eșecul de acasă cu Rapid și ce urmează pe finalul sezonului pentru clubul său. Oltenii vor da totul pentru clasarea pe locul secund.
„Rezultatul de la U Cluj a fost nedrept, acolo ar fi trebuit un egal, iar cu Rapidul ar fi trebuit să câștigăm!”
„Domnul Rotaru, haideți să începem așa cu începutul. Ce a mai rămas după înfrângerea cu Rapidul? Sunt convins că a fost o înfrângere la care nici lumea voastră, nici echipa, cred că nimeni nu se aștepta în Craiova, că totuși Rapidul va veni și va câștiga în Bănie”, a precizat moderatorul Horia Ivanovici.
„Ce a mai rămas? A rămas bătălia pentru locul 2, asta se întâmplă. Din păcate noi avem niște analize, dincolo de ceea ce face staff-ul tehnic și rezultatul de la U Cluj a fost unfair, acolo ar fi trebuit un egal, iar cu Rapidul ar fi trebuit să câștigăm dacă ne luăm după indicatorii care caracterizează un meci de fotbal.
„nu se poate întâmpla nici măcar o minune!”
Din păcate s-au pierdut patru puncte, care ne-ar fi ținut acolo încă, să spunem, cu speranță la titlu. Și oricum și cu avantaj față de locul, să spunem, cu consolidarea locului 2.
Dar, din păcate, în acest moment și matematic nu mai avem șansă la titlu. Dacă undeva, în adâncul sufletului, speram la o minune până la meciul de aseară, astăzi, matematic, nu se poate întâmpla nici măcar o minune!”, a răspuns Mihai Rotaru.
„Avem o revanșă de luat cu CFR Cluj!”
„Titlul e închis, e subiect închis. Rămâne locul 2 cu un meci fantastic cu CFR Cluj. Mi se pare chiar o finală!”, a precizat moderatorul. „Da, este o finală care, desigur, rezultatul ei, pentru a se menține, e condiționat de încă două mini-finale, să le spunem, la următoarele două etape.
Dar este un meci de care-i pe care, noi avem o revanșă de luat. De la meciul din Tur, când am pierdut în Gruia și când am pierdut Cupa la penalty-uri. Și atunci îi așteptăm la Craiova și fără discuție. Cine va câștiga, cine e mai bun, merită locul 2.
„Obiectivul final este poziția de vicecampioană a României!”
Despre asta este vorba. Nu că nu luăm în calcul și U Clujul, care este acolo, lângă noi și lângă CFR. Dar, repet, dacă nu ești în stare să câștigi acasă cu CFR-ul, n-ai de ce să ai pretenție la locul 2!”, a mai spus patronul Universității Craiova.
„Practic este un meci nu important, mega important, care să definească obiectivul final pentru Craiova”, a spus moderatorul pe final. „Obiectivul final este poziția de vicecampioană a României!”, a fost concluzia oferită de Mihai Rotaru la FANATIK SUPERLIGA.