Acasă STIRI SPORTIVE CS Universitatea Craiova a castigat la Oradea si a trecut pe primul...

CS Universitatea Craiova a castigat la Oradea si a trecut pe primul loc

542
0

CS Universitatea Craiova a câștigat sâmbătă, cu scorul de 1-0, partida jucată la Oradea, cu FC Bihor, în etapa a 9-a din Liga a 2-a, seria a II-a. Unicul gol al meciului a fost marcat de Sin în minutul 72. Acesta l-a învins pe portarul gazdelor cu un șut de la 30 de metri, mingea ducându-se direct la vinclul porții. Din minutul 83, bihorenii au jucat în inferioritate numerică după ce Mihuț a primit al doilea cartonaș galben.

După această victorie, gruparea alb-albastră a preluat șefia clasamentului, având 18 puncte, cu unul mai mult decât ocupanta locului secund, Gloria Bistrița. Alb-albaștrii vor juca următorul meci, miercuri, pe teren propriu, cu CSM Râmnicu Vâlcea.

Pe stadionul din Oradea, au evoluat următoarele formații:

FC Bihor: Smaranda – Mihuţ, Fl. Lazăr (cpt.), Letan, R. Lupu (min. 76 Zs. Lukacs) – Sfârlea – Achim, Haş,  Ianc, Ov. Bic – R. Lukacs (min. 61 Hadăr). Antrenor: Gheorghe Ghiţ.

CS Universitatea Craiova: Brac – Cârjă, Fl. Pătraşcu,  Ljubinkovic, I. Stancu – Gorovei (min. 84 Dragu), Pleşan (cpt.), A. Ionescu (min. 76 Precup), Cr. Ganea – Curelea, Opriţa (min. 53 Sin). Antrenor: Ovidiu Stîngă sursa: gds.ro