Acasă Stiri Senatorul care a făcut o „academie de întâlniri romantice” a fost urmărit...

Senatorul care a făcut o „academie de întâlniri romantice” a fost urmărit în trafic de polițiști și s-a ales cu dosar penal pentru conducere cu permisul suspendat

28
0

Senatorul neafiliat Paul-Ciprian Pintea are un al treilea dosar penal pentru conducere fără permis, după ce a fost surprins de polițiștii Serviciului Rutier Sălaj, în noaptea de vineri spre sâmbătă, în municipiul Zalău, conducând un autoturism, deși avea suspendat dreptul de a conduce.

”La data de 7 noiembrie, în jurul orei 23:57, polițiștii Serviciului Rutier Sălaj, aflându-se în exercitarea atribuțiilor de serviciu, au observat, în municipiul Zalău, un autoturism condus de un bărbat care, la semnalul regulamentar de oprire, nu s-a conformat și și-a continuat deplasarea, motiv pentru care s-a procedat la urmărirea acestuia în trafic. Autoturismul a fost oprit la scurt timp”, se arată în comunicatul poliției, citat de Agerpres.

La volanul autoturismului a fost identificat un bărbat de 37 de ani, din Zalău. Potrivit unor surse, acesta a fost identificat ca fiind senatorul Paul-Ciprian Pintea.

În urma verificărilor efectuate, polițiștii au constatat că acesta avea suspendat dreptul de a conduce autovehicule pe drumurile publice.

Testarea cu aparatul etilotest a indicat un rezultat negativ.

Pe numele său a fost întocmit dosar penal pentru săvârșirea infracțiunii de conducerea unui vehicul pe drumurile publice având dreptul de a conduce suspendat, dosarul urmând să fie înaintat Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție, având în vedere calitatea de senator a conducătorului auto.

De asemenea, Pintea a fost sancționat contravențional, pentru nerespectarea semnalului regulamentar de oprire efectuat de polițiștii rutieri.

Ales senator pe listele POT Sălaj, în prezent neafiliat, Pintea a mai fost condamnat în luna martie 2024, printr-o hotărâre a Judecătoriei Zalău, la un an și două luni de închisoare cu amânarea aplicării pedepsei, pentru o faptă similară – conducerea unui vehicul cu permisul suspendat.

În luna iunie 2025, Înalta Curte de Casație și Justiție a dispus condamnarea definitivă a lui Paul-Ciprian Pintea, la un an și cinci luni de închisoare, cu suspendarea executării pedepsei sub supraveghere pe o perioadă de doi ani, după contopirea condamnării inițiale de un an și două luni cu o nouă condamnare, de nouă luni, ambele pentru conducere fără permis.

Sursa: Senatorul care a făcut o „academie de întâlniri romantice” a fost urmărit în trafic de polițiști și s-a ales cu dosar penal pentru conducere cu permisul suspendat

Lasă un răspuns