Acasă STIRI SPORTIVE Cupa României la fotbal, CFR Cluj – Dinamo, 7-6, după penalty-uri|

Cupa României la fotbal, CFR Cluj – Dinamo, 7-6, după penalty-uri|

806
0

UPA ROMÂNIEI, FINALA

DINAMO – CFR CLUJ 6-7 (2-2, 2-2, 2-0)

Au marcat în timpul regulamentar: Gnohere (23 pen.), Bicfalvi (36) / Ruiz (48), C. Lopez (89)

VIDEO AICI

Cupa României a fost câștigată, marți seară, de CFR Cluj, după ce a dispus, scor 7-6 (2-2, 2-0), după executarea loviturilor de pedeapsă, de Dinamo, în finala competiției.

Meciul, care a debutat cu o coregrafie impresionantă a fanilor dinamoviști, s-a întrerupt în minutul 14, pentru a se ține un moment de reculegere în memoria lui Patrick Ekeng, decedat pe 6 mai. Apoi, Dinamo a dat lovitura, Gnohere (23) marcând lejer dintr-un 11 metri pe care tot el l-a obținut. În uralele galeriei, ”câinii” au mai punctat o dată până la pauză prin Bicfalvi (36).

Partea a doua a început mai bine pentru CFR, Ruiz (48) reducând din handicap cu o ”bombă” din afara careului. Partida s-a încins, după ce Camora a trimis în bară, la vinclu, din lovitură liberă (61). Mircea Rednic, aflat la ultimul joc pe banca lui Dinamo, s-a contrat cu Tiago Lopes, Ionel Dănciulescu a reacționat și totul s-a calmat doar după intervenția arbitrilor. Nervii nu i-au ajutat însă pe ”câini”, care au simțit cum le fuge pământul de sub picioare, după ce C. Lopez (89) a egalat!

În prelungiri, V. Lazăr (117) a nimerit bara, așa că totul s-a decis la loviturile de departajare. Acolo a fost de ajuns o singură ratare, a dinamovistului Rotariu, pentru ca trofeul să meargă la Cluj. Pentru a patra oară în istoria de 109 de ani a grupării din Gruia.

Articolul precedent„Ai grijă, te vede MARCEL!” MARIA CONSTANTIN şi AUGUSTIN VIZIRU, atingeri pătimaşe! Ce au surprins camerele de la „Ferma Vedetelor”
Articolul următorCe i-a cerut Edi Iordănescu lui Rotaru pentru a semna cu CS U Craiova