Alegerile prezidențiale din România, câștigate de Nicușor Dan, au fost atacate de serviciile secrete ruse. Cum a reacționat MAE român.
Serviciile secrete ruse acuză România că ar fi exemplu de „cenzură ideologică” în Europa, după alegerile prezidențiale câștigate de Nicușor Dan. Ministerul român de Externe a reacționat dur și a amintit că în Rusia opoziția este redusă la tăcere tot timpul, iar alegerile prezidențiale nu sunt deloc libere.
Rusia, cu ochii pe România. Alegerile prezidențiale, discutate din nou
Alegerile prezidențiale din România sunt prezentate ca exemplu negativ într-o revistă a Serviciului rus de Informații Externe (SVR). Potrivit unui articol publicat în luna iunie, țara noastră „ar reflecta practici de intimidare a dizidenților și cenzură ideologică în UE”.
Chiar dacă în articolul respectiv nu a fost numit niciun candidat român, SVR a mai vorbit în trecut despre cazul Călin Georgescu, anchetat de magistrați în contextul candidaturii sale. Articolul apărut în revista „Razvedcik”, controlată de directorul SVR Serghei Narîșkin, este semnat de Aleksei Gromîko, directorul Institutului pentru Europa din cadrul Academiei de Științe a Rusiei.
Reamintim că în anul 2024, Călin Georgescu a câștigat detașat primul tur de scrutin. Cu toate acestea, CCR a decis anularea alegerilor prezidențiale, după ce s-au descoperit mai multe nereguli în legătură cu suveranistul, inclusiv apropierea acestuia de Rusia. După articolul publicat de SVR, reacția României nu a întârziat.
„Interesul Rusiei față de alegerile din România este neobosit”
„Remarcăm, nu cu surprindere, interesul neobosit pe care Federaţia Rusă, prin Serviciul rus de Informaţii Externe, îl manifestă faţă de alegerile din România, în timpul derulării acestora sau ulterior. Atunci când nu provoacă nedumerire, specificul mecanismelor democratice și soliditatea acestora par să fie elemente de constantă iritare la Moscova”, arată oficialul român.
Purtătorul de cuvânt al Ministerului de Externe, Andrei Țărnea, a scris pe platforma X că interesul Rusiei pentru alegerile din România este „neobosit”. Acesta afirmă că „mecanismele democratice și soliditatea lor sunt o iritare constantă la Moscova”. De asemenea, oficialul scoate în evidență faptul că o țară în care nu există alegeri libere dă lecții despre democrație.
”În context, ar fi doar de remarcat ridicolul situaţiei de a primi lecţii despre democraţie dintr-un spaţiu în care alegerile libere sunt mimate de peste 20 de ani şi în care opoziţia este redusă la tăcere, arestată sau eliminată fizic. În Rusia de astăzi, gesturi umane, fireşti, simple cum ar fi să ajuţi civili ucraineni sau să depui un buchet de flori în memoria lui Boris Nemţov te pot costa libertatea”, spune Ţărnea.