Acasă STIRI SPORTIVE ROMANIA UNGARIA 1-1. Maghiarii au pedepsit anti-fotbalul lui Piţurcă

ROMANIA UNGARIA 1-1. Maghiarii au pedepsit anti-fotbalul lui Piţurcă

542
0

România a remizat sâmbătă seara, pe Naţional Arena, scor 1-1 cu Ungaria, într-un meci din runda a doua a grupei F a preliminariilor Campionatului European din Franţa. Golurile au fost marcate de Raul Rusescu, în minutul 45, respectiv Balasz Dzsudzsak, în minutul 83. Naţionala antrenată de Victor Piţurcă va juca etapa viitoare la Helsinki, marţi, de la 21:45, contra Finlandei. După două partide disputate, România se situează pe poziţia a treia în grupa F, cu 4 puncte, la egalitate cu Finlanda, dar cu un golaveraj inferior.

RECLAMĂ

La Campionatul European din Franţa se califică ocupantele primelor două poziţii din fiecare grupă plus naţionala cu cel mai bun punctaj de pe locul al treilea. Celelalte formaţii de pe treapta a treia (opt) vor juca în play-off pentru a-şi asigura prezenţa la compeţtiţia din ţara lui Michel Platini.

• Etapa a doua (11 octombrie): România – Ungaria 1-1, Finlanda – Grecia 1-1, Irlanda de Nord – Feroe 2-+
  • Etapa a treia (marţi): Finlanda – România. Grecia – Irlanda de Nord. Feroe – Ungaria (toate de la ora 21:45)