Acasă Stiri Oana Țoiu, înjurată de Tamila Cristescu după ce a fost dată afară...

Oana Țoiu, înjurată de Tamila Cristescu după ce a fost dată afară de la Consulatul din New York. Ce i-a făcut șefa de la externe

81
0

Oana Țoiu, actual ministru de externe, a fost înjurată de Tamila Cristescu, proaspăt dată afară de la Consulatul din New York

Recent învestită în funcția de ministru de externe, Oana Țoiu a fost înjurată de Tamila Cristescu, fiica fostului deputat PSD Radu Cristescu. Tânăra a fost chemată în țară și demisă din funcția pe care o ocupa la New York din partea MAE.

Oana Țoiu, înjurată de Tamila Cristescu după ce a fost dată afară de la Consulat

Tamila Cristescu a postat o fotografie pe Instagram, la secțiunea Stories, în care apare purtând un tricou cu mesajul „One, Two, Fuck You”. Ea a adăugat „from NY with love” și a etichetat-o pe Oana Țoiu. Fosta agentă consulară i-a „dedicat” practic acest mesaj jignitor ministrei de externe după ce a fost rechemată la post.

Tânăra diplomată este fiica lui Radu Cristescu, fost deputat al PSD, cunoscut pentru părerile anti europene, dar și pentru condescendența sa din spațiul public. Tamila a fost angajată în cadrul Ministerului Afacerilor Externe – la Consulatul General al României din New York – după doar o lună de muncă în Primăria Sector 4, unde era consilier la Direcția de Administrare a Unităților de Învățământ și Sport – singurul loc de muncă pe care tânăra l-a avut.

Politicianul a recunoscut că el a fost cel care a angajat-o pe fiica sa la Sectorul 4. „Ea când a venit în țară după studii, nu a vrut, nu i-a plăcut, am angajat-o la Primăria Sectorului 4”.

Fiica de politician a fost angajată de tatăl ei la stat

După aceste dezvăluiri despre cariera Tamilei Cristescu făcute de site-ul de investigații Snoop.ro, scandalul a escaladat. La doar o lună, Ministerul de Externe a anunțat că noul ministru de resort „a semnat rechemarea imediată și încetarea detașării în MAE, din cadrul Direcției Generale de Administrare a Unităților de Învățământ și Sport Sector 4, a doamnei Tamila Andreea Cristescu, detașată pe o funcție de agent consular în cadrul Consulatului general al României la New York”.

MAE a subliniat în comunicatul transmis atunci că trimiterile în serviciul exterior ar trebui să se facă doar prin concurs, cu personal propriu, iar orice excepție trebuie să respecte criterii clare de competență și calificare.

Pe site-ul Consulatului General din NY, Tamila Cristescu figura ca „agent consular”. În comunicările instituției, însă, ea a fost prezentată drept „viceconsul”. Ulterior publicării materialului jurnaliștilor de la publicația menționată anterior, postările au fost modificate, iar tânăra a devenit „agent consular”.

Scandal între Cristescu și Țoiu

De remarcat este faptul că Oana Țoiu a fost implicată anul trecut într-un incident cu tatăl Tamilei, Radu Cristescu. În cadrul emisiuni tv la care fuseseră invitați amândoi, fostul deputat PSD i-a acuzat pe colegii de partid ai Oanei Țoiu de hoție.

„Băi, câtă nesimțire!”, a spus Cristescu către Oana Țoiu. „Îmi pare rău, eu o să ies din această emisiune”, a răspuns noul ministru de la externe, nesuportând acest comportament. Radu Cristescu a continuat: „Spun ce vreau eu! Niște hoți sunteți!”. Oana Țoiu, ieșită deja din platou, i-a spus moderatorului „Dacă puteți să îl opriți, mă întorc”.

Sursa: Oana Țoiu, înjurată de Tamila Cristescu după ce a fost dată afară de la Consulatul din New York. Ce i-a făcut șefa de la externe – Fanatik.ro

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

*