Kelemen Hunor: „Acordul Mercosur nu a fost discutat în coaliție. E inacceptabil”
TVF Oltenia 14 ianuarie 2026 0
Kelemen Hunor, președintele UDMR, a declarat că acordul comercial UE-Mercosur nu a fost discutat niciodată în coaliția de guvernare și a calificat acest lucru drept „inacceptabil”.
„În coaliție noi nu am discutat. Inacceptabil. Inacceptabil să nu discuți așa ceva politic, în coaliție niciodată nu am discutat”, a spus Kelemen Hunor, pentru G4Media. Liderul UDMR a mai spus că acordul nu trebuia aprobat acum, ci trebuia așteptat măcar până în februarie-martie.
Kelemen Hunor: „Lipsă totală de transparenţă”
„Ministerul Agriculturii spune un lucru, Ministerul de Externe nu ține cont de ce spune Ministerul Agriculturii. Inacceptabil”, a declarat Kelemen Hunor. „Măcar să stai 2-3 săptămâni, să spui în COREPER că avem nevoie de 2 săptămâni. Nu era o chestie de viață și de moarte”, a adăugat el. Kelemen a criticat lipsa de transparență. „La noi nu a existat o dezbatere publică. Iarăși lipsă de transparență totală”, a spus liderul UDMR.
Întrebat despre atacul lansat de PSD la adresa ministrului de Externe Oana Țoiu, pe care social-democrații au acuzat-o de „trădare”, Kelemen Hunor a răspuns: „Aceste atacuri nu sunt în regulă și mai ales acuzațiile. Dar pe fond au dreptate, că nu s-a discutat acest lucru și nu s-a ținut cont de punctul de vedere al ministrului Agriculturii”. „Trebuie să înțeleagă și cei de la Externe că ei au expertiză în diplomație, dar politica totuși nu o fac ei, politica o fac cei care au fost aleși”, a conchis liderul UDMR.
Sursa: Kelemen Hunor: „Acordul Mercosur nu a fost discutat în coaliție. E inacceptabil” | Observatornews.ro
