Ilie Bolojan a prezentat concluziile summit-ului de duminică, de la Londra. 15 şefi de stat şi de guvern au fost prezenţi la discuţii, între care şi Volodimir Zelenski.
Duminică după-amiază a fost programată la Londra o întânire crucială pentru viitorul Europei şi sprijinul pentru Ucraina, cu participarea a 15 şefi de stat şi de guvern, inclusiv preşedintele interimar al României. Discuţiile au fost organizate de premierul britanic Keir Starmer, care săptămâna trecută s-a întâlnit la Washington cu Donald Trump.
Update. Ilie Bolojan a prezentat concluziile discuţiilor de la Londra
Ilie Bolojan spune că garanţiile de securitate pentru Ucraina nu pot fi asigurate fără sprijinul SUA. Într-o declaraţie de presă făcută după întâlnirea de duminică, de la Londra, preşedintele interimar al României a spus că ţările europene vor creşte în perioada următoare bugetele pentru apărare şi sprijinul pentru Ucraina.
“Până la încheierea focului, deci la realizarea unui armistiţiu, s-a convenit menţinerea sprijinului financiar şi militar pentru Ucraina. În al doilea rând, pregătirea ţărilor europene pentru ca acestea să-şi asume o povară mai mare pentru pacea în Europa şi, în acest sens, se va avea în vedere creşterea bugetelor pentru apărare în perioada următoare”, a anunţat Ilie Bolojan.
“Aceste garanţii de securitate nu sunt doar pentru Ucraina, ci, practic, sunt pentru tot Flancul vestic, de la Baltică până la Marea Neagră. În acest sens, în continuarea parteneriatului transatlantic, se va lucra la un plan comun, în aşa fel încât garanţiile de securitate să fie asigurate atât cu o implicare mare a ţărilor europene, dar şi bazându-se pe un sprijin pe care Statele Unite l-ar putea asigura”, a mai transmis preşedintele interimar al României.
Acesta a mai spus că liderii europenii vor lucra febril în perioana următoare, astfel încât până la finalul săptămânii viitoare să fie găsite soluţii care să-i readucă la masa discuţiilor pe liderul ucrainean şi cel american, reluarea dialogului fiind esenţială pentru ajungerea la un armistiţiu şi o încetare a focului, pe frontul din Ucraina.
Giorgia Meloni se întâlneşte separat cu Keir Starmer
Între cei prezenţi la reuniune se numără președintele francez Emmanuel Macron, Ursula von der Leyen, secretarul general al NATO Mark Rutte, precum și lideri din Germania, Danemarca, Țările de Jos, Norvegia, Polonia, Spania, Canada, Finlanda, Suedia şi Republica Cehă.
Prim-ministrul Italiei, Giorgia Meloni, a sosit în Downing Street 10 ceva mai devreme decât cei invitaţi, pentru discuții bilaterale cu omologul său britanic Keir Starmer, întâlnirea oficială, în format extins, fiind prevăzută pentru ora 15.20 (ora României), cu participarea inclusiv a preşedintelui ucrainean Volodimir Zelenski, sosit încă de sâmbătă la Londra.
După disputa de vineri, din Biroul Oval, dintre Volodimir Zelenski și Donald Trump, Meloni a propus un summit de urgență între SUA și Europa, pentru a discuta despre Ucraina, precum și despre alte subiecte arzătoare ale zilei. La începutul întâlnirii cu Starmer, ea a declarat că este “foarte, foarte important să se evite riscul ca Occidentul să se divizeze”.
Meloni a vorbit din nou cu Trump, sâmbătă seara
Giorgia Meloni, singurul lider european care a participat la ceremonia de învestire a lui Donald Trump, a vorbit sâmbătă seara cu liderul de la casa Albă, a anunțat duminică biroul său de presă. Analiştii remarcă faptul că premierul italian încearcă să se poziționeze ca o punte de legătură între Trump și Europa.
În ceea ce-l priveşte pe Ilie Bolojan, acesta ia parte la discuţiile în format extins, iar aşteptările sale de la reuniune au fost exprimate sâmbătă, cu ocazia vizitei efectuate la Chişinău.
“Fără găsirea unor soluții pentru o pace durabilă, orice fel de încetare a focului care nu este o chestiune stabilă poate să fie doar o scurtă perioadă de liniște și, dacă gândurile expansioniste ale Rusiei vor rămâne o constantă în anii următori, înseamnă că ne putem gândi la reînceperea unui nou conflict”, a spus Bolojan în capitala Republicii Moldova.