Acasă STIRI SPORTIVE Cinci erori imense de arbitraj în Universitatea Craiova – U Craiova 1948:...

Cinci erori imense de arbitraj în Universitatea Craiova – U Craiova 1948: ambele goluri trebuiau anulate! —->

267
0

Prima a avut loc chiar în minutul doi, când, conform verdictului dat de fostul mare arbitru Ion Crăciunescu, Benjamin Van Durmen trebuia eliminat pentru o lovitură cu cotul în față aplicată lui Alex Mateiu.

Erori imense de arbitraj în Universitatea Craiova – U Craiova 1948

Este un jucător care îl ochește, se uită la adversar, vede unde este și îl lovește cu brațul peste gură. Este un comportament brutal, decizia corectă era lovitură liberă directă și eliminare.

Trebuie să-i curgă dinții din gură să dai eliminare? Nu e împingere, e lovire”, a fost verdictul dat de Ion Crăciunescu, la Fotbal Club, de la Digi Sport.

Zece minute mai târziu, incursiunea în careu a lui Gustavo a fost oprită de Dominik Kovacic, care i-a pus brazilianului mâna în piept. Verdictul lui Ion Crăciunescu – trebuia acordat penalty pentru Universitatea Craiova.

Eu mă întreb dacă este vorba despre o luptă corp la corp sau este un braț pus în pieptul adversarului, fără nicio intenție de a juca mingea. E adevărat că el cade ușor, dar e penalty. Ce caută mâna jucătorului pe adversar?”, a spus Ion Crăciunescu.

În minutul 16, același Gustavo a deschis scorul cu un șut din interiorul careului, dar brazilianul a preluat balonul cu mâna și golul trebuia anulat.

Se vede că îl lovește mingea în mână, trebuia golul anulat”, a spus Ion Crăciunescu.

Și golul al doilea al Universității Craiova trebuia anulat

Următoarea fază controversată a fost în minutul 58, când Nicușor Bancu, care avea un cartonaș galben, l-a faultat pe William Baeten. Centralul Marcel Bîrsan nu l-a eliminat pe fundașul Universității Craiova, în ciuda faptului că asistentul Radu Ghinguleac, plasat mai bine, i-a transmis în cască faptul că se impune acordarea celui de-al doilea cartonaș galben, decizia care ar fi fost corectă, potrivit lui Ion Crăciunescu.

Bancu trebuia trimis la cabine. E un fault clar, un atac imprudent, se duce prin alunecare direct pe piciorul adversarului. Când la o astfel de fază, la un astfel de meci, un arbitru e la 40 de metri de centru, îl ajută un coleg și nu ține cont de ce zice colegul, acest arbitru parcă e decupat din jocul ăsta, el trebuia să fie în altă parte, nu la acest meci. Ăsta a fost capul de afiș al etapei, nu trebuia delegat unul dintre primii trei arbitri la meciul ăsta?”, a transmis Ion Crăciunescu.

Ultima fază litigioasă a fost în minutul 75, când Ștefan Baiaram a marcat pentru 2-0. Totuși, faza a început de la un fault comis de Paul Papp asupra lui Andrea Compagno, astfel că și al doilea gol al Universității Craiova trebuia anulat.”Mie mi se pare că a fost fault. Este fault, trebuie dat indiferent de unde s-a produs”, a anunțat Ion Crăciunescu.

Articolul precedentFemeie ucisă de fostul soț cu mai multe lovituri de cuțit. Mama și sora femeii, în stare gravă la spital
Articolul următorObiectivul lui Laurențiu Reghecampf la Universitatea Craiova: ”Nu știu ce v-a spus dumneavoastră patronul” —->