Acasă STIRI SPORTIVE Alexandru Cicâldău, debut cu succes la Galatasaray! Mijlocașul român a marcat din...

Alexandru Cicâldău, debut cu succes la Galatasaray! Mijlocașul român a marcat din penalty

410
0

Galatasaray se duelează cu Giresunspor în prima etapă a campionatului din Turcia.

RECLAMĂ

Alexandru Cicâldău, jucătorul cumpărat de turci de la Universitatea Craiova, s-a aflat pe lista titularilor.

Debut cu succes pentru Cicâldău la Galatasaray

Scorul a fost deschis în minutul 31 de Mbaye Diagne. Același Diagne ratează o lovitură de la unsprezece metri în minutul 40.

În minutul 45, Husamettin Tut a avut o intervenție dură asupra unui adversar în interiorul careului și a fost eliminat. Penalty-ul a fost executat de Alexandru Cicâldău care nu a ezitat și l-a învins pe goalkeeper-ul Kocuk.

Alexandru Cicâldău a fost înlocuit în minutul 83 de Arda Turan. Galatasaray a debutat cu succes în noul sezon. Formația la care evoluează mijlocașul român a învins Giresunspor cu scorul de 2-0.

Galatasaray a plătit 6.5 milioane de euro pentru a-l transfera de la Universitatea Craiova pe Alexandru Cicâldău, fotbalist în care are mare încredere.

Alexandru Cicâldău a semnat un contract valabil cinci ani cu Galatasaray, unde va încasa un salariu important, de aproximativ 1 milion de euro pe sezon, de aproape 10 ori mai mare decât la Universitatea Craiova.

Giovanni Becali, consilierul firmei care a intermediat transferul, a dezvăluit că Galatasaray a inserat în contractul lui Alexandru Cicâldău o clauză de reziliere în valoare de 25 de milioane de euro, deși agentul propusese inițial 15 milioane.