Acasă STIRI SPORTIVE Universitatea Craiova – Dinamo 4-1. Oltenii, lecție de fotbal. Andrei Ivan, primele...

Universitatea Craiova – Dinamo 4-1. Oltenii, lecție de fotbal. Andrei Ivan, primele goluri de la revenirea în Bănie

361
0

La Severin, meciul Craiova – Dinamo, din etapa a 15-a, a început cu golul anulat controversat al lui Moldoveanu, pe motiv de offside. Oltenii au deschis scorul în minutul 20, după ce Ivanov a reluat cu capul centrarea lui Bărbuț. Portarul dinamoviștilor, Piscitelli, a scos apoi senzațional șutul lui Ivan, iar apoi a boxat mingea trimisă de Ivanov. Craiova a făcut 2-0 după o gafă în lanț a dinamoviștilor, când Ivan a reușit primul gol de la revenirea în Bănie.

Craiova – Dinamo 4-1. Gol anulat și penalty necordat

Dinamoviștii au lovit transversala, prin Perovic, din 2 metri, iar Ivan a reușit dubla în prelungirile primei reprize. „Câinii” au redus din diferență în minutul 57, prin căpitanul Nistor, iar la cealaltă poartă, Piscitelli a scos șutul lui Mihăilă. Craiova a cerut penalty la un henț al lui Popescu, dar arbitrul nu a dat nimic. Apoi Puljic a reluat peste poartă, din cădere, iar Nistor l-a scos în evidență pe portar. Scorul finmal a fost stabilit de Mihăilă, 4-1, cu o acțiune personală.

———————————————————

Etapa a 15-a din Liga 1 se încheie cu derby-ul dintre Universitatea Craiova și Dinamo. Duelul de la Drobeta Turnu-Severin se joacă în direct la Digi Sport 1, de la 20:30.

Craiova poate reuși o premieră de la promovarea în Liga 1. Niciodată n-a învins-o pe Dinamo în două meciuri de campionat din același sezon. În tur, oltenii s-au impus în premieră pe terenul lui Dinamo, 2-0 pe Arena Națională. Returul se joacă la Drobeta Turnu-Severin, în direct la Digi Sport 1.

Pe echipa gazdă în general există mai mare presiune. Ar trebui ca Universitatea să fie favorită, dar şi cei de la Dinamo au atuurile lor, deci meciul va fi pe muchie de cuţit, zic eu”, a declarat Victor Piţurcă.

Prin calificarea în sferturile Cupei României, dinamoviștii au legat în premieră în acest sezon trei victorii. Sunt pregătiți să-și prelungească seria pozitivă în meciul cu oltenii.

Ei joacă bine şi nu primesc multe goluri. Au construit o echipă bună, trebuie să ne concentrăm„, a spus şi antrenorul lui Dinamo, Dusan Uhrin.

Sursa: digisport

Articolul precedentPermisiunea primită de Liviu Dragnea de a ieși din închisoare ar fi nelegală
Articolul următorMama băieţelului dispărut la Pecineaga plânge după fiul ei: „Am strigat peste tot, dar nu l-am auzit”