Acasă STIRI SPORTIVE Știința victoriei. Reșița – FCU, scor 0-2. Peluza Sud 97 a făcut...

Știința victoriei. Reșița – FCU, scor 0-2. Peluza Sud 97 a făcut spectacol de zile mari în Valea Domanului!

326
0

Peluza Sud 97 a fost prezentă în Valea Domanului, iar alb-albaștrii au fost împinși de la spate pe toată durata partidei cu Reșița de către ultrașii din Bănie, cei care au făcut un spectacol de zile mari. La rândul său, Eugen Trică le-a pregătit și el adversarilor câteva surprize cu alcătuirea primului „11″. Sorin Mogoșanu a apărat ca titular pentru prima dată în acest campionat, iar împreună cu Andrea Compagno, alt titular surpriză din ultimul meci din sezonul regular, se bat pentru titlul de cel mai bun jucător al partidei.

RADUCANU 10 RESITA

Tănărul Alex Blidar a fost trimis și el în primul „11″ al Științei, tot pentru prima dată în sezonul regular, dar din păcate puștiul alb-albaștrilor a fost eliminat în minutul 30, după ce Compagno deschisese scorul în mintul 19, cu ajutorul deja celebrei sale lovituri de cap. Cristea a centrat perfect dintr-o lovitură liberă de pe partea stângă, iar turnul de control al Științei a reluat senzațional cu capul în poarta lui Cobrea, cu toată opoziția acestuia.

PELZUA 6 RESITA

Însă, din minutul 30 alb-albaștrii au luptat ca niște adevărați lei și s-au bătut pentru fiecare metru de teren cu determinarea pe care o avea Eugen Trică pe teren atunci cînd era fotbalist activ. Victoria a fost foarte muncită cu multă sudoare, iar oltenii au fost nevoiți să treacă repede peste cele trei ocazii mari de gol ale reșițenilor, avute de aceștia până la pauză. După primul mitan Eugen Trică i-a predat omologului său o lecție de mare maestru, după ce a schimbat și așezarea elevilor săi în teren. Iar Știința „lovește” din nou tot printr-o fază fixă. Călin Cristea a centrat perfect din corner, iar Robert Răducanu s-a înălțat imperial și l-a învins pe Cobrea. Însă, merită semnalată și evoluția senzațională a lui Sorin Mogoșanu, cel care și-a salvat echipa atât în prima repriză, dar și de la un gol gata făcut în mintul 60, atunci când experimentatul portar al Universității a scos de lângă bară o reluare din trei metri a unui jucător de la Reșița. Până la final nu s-a mai întâmplat nimic notabil, iar leii din Bănie s-au bucurat cu suporterii, păstrând distanțarea socială, pentru calificarea în play-off de pe primul loc, 35 de puncte.

PELUZA 8 RESITA

CSM Reșița: Cobrea – Szijj, Breșeneni (cpt.), Sălcianu, Danci, Al. Sima, Chera, Dumitraș, N. Popescu, Laur. Buș, Visnakovs

Rezerve: Zimmermann – Ad. Ilie, L. Acka, Al. Dulca, Astafei, Brînzan, Dat, Andr. Lungu, Cristodulo
Antrenor: Călin Cheregi

FC Universitatea Craiova: Mogoșanu – Gîț, Gugu, Paramatti, Huyghebaert, C. Cristea, Dr. Albu (cpt.), Blidar, R. Negru, Rob. Răducanu, Compagno
Rezerve: M. Enache – Diakite, Anghelina, Cl. Bălan, Vl. Pop, Val. Munteanu, Andr. Ciolacu, Ad. Voicu, Miuțescu
Antrenor: Eugen Trică

Articolul precedentFCU Craiova încheie sezonul regulat pe primul loc!
Articolul următorProteste față de restricțiile din pandemie, în mai multe orașe din țară. La Constanța, manifestanții au încercat să incendieze măști, la Cluj se face sport în aer liber