Acasă STIRI SPORTIVE S-a terminat primul meci disputat de U Craiova 1948 pe noul stadion...

S-a terminat primul meci disputat de U Craiova 1948 pe noul stadion „Ion Oblemenco”! S-au jucat 120 de minute. Final incendia

374
0

U Craiova 1948 – U Cluj 2-3. Ardelenii s-au calificat în optimile Cupei României după ce au trecut, cu mari emoţii, de echipa lui Mititelu.

Alb-albaştrii au avut un start de vis la primul meci pe noul stadion al Băniei. Claudiu Bălan a deschis scorul după o execuţie imparabilă. Cei 10 mii de olteni din tribune au fost în extaz. Bălan a semnat dubla, până în minutul 15. Cu 4 minute înainte de pauză, Tudor Telcean a redus-o în joc pe U Cluj.

U Cluj a egalat după pauză

La 6 minute după pauză, Rafa Miranda a profitat de centrarea lui Florescu şi a egalat. Cu 10 minute înainte de final, Tiago Gomes, de la oaspeţi, a fost eliminat, iar tabela a rămas neschimbată până la finalul timpului regulamentar.

U Craiova 1948 – U Cluj s-a decis în prelungiri

În prima repriză de prelungire, Rafa Miranda a marcat din nou şi a dus scorul la 3-2. Oltenii au replicat şi au avut trei ocazii importante, dar de fiecare dată s-a opus Tordai.