Acasă STIRI SPORTIVE E Anul Leilor! Craiova se lansează spre titlu!

E Anul Leilor! Craiova se lansează spre titlu!

336
0

Două penalti-uri, victorie imensă. Craiova bate FCSB și se duce la patru puncte în fruntea clasamentului.

Universitatea Craiova – FCSB         2-1

A marcat: Cicâldău 23 (pen), Nistor 55 / Cristea 37

Craiova: Pigliacelli – Vlădoiu (83 Vătăjelu), Cosic, Acka, Bancu – Cicâldău, Mateiu, Nistor – Bărbuț (72 Baiaram), Koljic, Mihăilă (89 Gustavo). Antrenor: Cristiano Bergodi

FCSB: Vlad – Crețu, Miron, Cristea, Panțâru (85 Pantea) – Moruțan (72 Vână), Popescu, Tănase – Man, Petre (46 Dumitru), F. Coman. Antrenor: Bogdan Vintilă

Arbitru: Marcel Bîrsan

Universitatea Craiova primește vizita inamicului numărul 1, FCSB, pentru prima oară din postura de lider, având 10 puncte avans față de adversar. Oltenii sunt în vârf de runda trecută, iar acum trebuie să-și mențină poziția și după meciul contra sperietoarei din București. Partida începe lent, nimeni nu-și asumă riscuri. Echipele stau la cutie și caută lovituri decisive din jumătăți de ocazie. La mijlocul reprizei, Mihăilă e bruscat în careu de Popescu, e penalti! Bate perfect Cicâldău, ajunge la 13, iar Craiova e în avantaj. Doar 14 minute, pentru că, după un corner, „capul” lui Cristea, din 3 metri, de lângă Cosic, se oprește în ațe. E 1-1, scorul pauzei.

Universitatea Craiova – FCSB 2-1, oltenii își consolidează locul 1!

Partea a doua începe prost pentru Koljic, dar paradoxal bine pentru juveți. Vlad îi dă un pumn în față atacantului bosniac, Bîrsan dă just al doilea penalti. Acum transformă Nistor, e 2-1. În avantaj, Craiova pune stăpânire pe joc. Lovitura de cap a lui Mihăilă e scoasă în doi timpi de Vlad. Ultimele secvențe ale meciului aparțin oaspeților. Rezerva Dumitru ratează din 7 metri, fecesebiștii cer penalti, nu se dă. Reduta alb-albastră rezistă, iar oltenii iau toate punctele. Craiova se duce la 4 puncte în vârful clasamentului.

Sursa: 3minute.net

Articolul precedentCarantină pentru românii care merg în Ungaria, dacă nu se prezintă 2 teste COVID. Noi restricții din 15 iulie
Articolul următorTânăr încătușat la metrou de jandarmi pentru că nu purta masca pe nas: „Stai cuminte că-ți rupe mâna!”