Acasă STIRI SPORTIVE Craiova au învins Cracovia cu 2-1. Brandan şi Băluţă au marcat pentru...

Craiova au învins Cracovia cu 2-1. Brandan şi Băluţă au marcat pentru olteni

518
0

În cel de-al treilea amical din Antalya cu o echipă poloneză, CS Universitatea Craiova a învins cu 2-1 pe Wisla Cracovia, locul 4 în prima ligă, formaţie antrenată de fostul selecţiner al Poloniei, Francisek Smuda. În anterioarele dispute cu polonezii, trupa lui Cârţu şi Săndoi a remizat, scor 0-0, cu Pogon (locul 7) şi a trecut de Jagiellonia tot cu 2-1.

RECLAMĂ

În prima repriză, alb-albaştrii au avut două ocazii, prin Nuno Rocha şi Brandan, dar polonezii au controlat jocul, având şi o mare şansă de gol, când Acka a degajat de pe linia porţii. Partea a doua a fost mai echilibrată, în condiţiile în care Wisla a schimbat întreaga echipă. Pablo Brandan a deschis scorul dintr-o lovitură liberă de la 18 metri, executată peste zid (minutul 49), Băluţă a majorat avantajul finalizând o acţiune a lui Ivan şi Bawab (minutul 71), iar imediat Wisla a redus din handicap prin Guerrier.

„Am întâlnit o echipă bună, care a pus presiune pe noi în prima repriză, dar am rezistat şi am revenit în partea a doua. E bine că am trecut bine testul şi nu avem accidentaţi” a spus Brandan.A fost primul amical în care a jucat Nuno Rocha, ajuns recent în cantonamentul oltenilor, după ce a participat la Cupa Africii.

Craiova a folosit formula: Straton – Achim (46 Băluţă), Acka, Frăsinescu, Briceag – Mateiu (70 Ivan), Brandan, Madson (77 Kay), Târnăcop – Nuno Rocha (89 Varga), Bawab. În ultimele două meciuri din Antalya, alb-albaştrii vor juca luni cu uzbecii de la Pankhator şi miercuri cu Şeriff Tiraspol. sursa:prosport.ro